Jak vybrat kapelu na svatbu

Svatební kapela, bude vytvářet atmosféru vašeho svatebního dne, proto bychom ji měli vybírat s rozmyslem. Bavíme se samozřejmě za předpokladu výběru kvalitní kapely se zkušenostmi. To platí i naopak, pokud bez uvážení přijmete výhodnou nabídku kámoše z hospody, může se vám to vymstít. Vyberte si správnou kapelu a vaše svatba bude mít nezapomenutelnou atmosféru s hosty na tančícím parketu celou noc. Vždy dbejte na to, aby šlo o profesionály, kteří mají s hraním na svatbách zkušenosti, budou schopni vyhovět vašim požadavkům a nezaskočí je třeba ze začátku prázdný parket. Zde je pár rad, na co se při výběre kapely zaměřit:

Nahrávky živého vystoupení

Podívejte se, jestli má kapela nahrávky ze živého vystoupení. Ze studiových nahrávek nepoznáte, jak kapela dokáže hrát naživo a jak to kapela doopravdy umí. V případě, že kapela nahrávky nemá, domluvte se a jdete se podívat na jejich živé vystoupení.

Reference

Ideální případ je, když jste se o kapele dozvěděli od známých, který měli kapelu na své svatbě a oni i hosté byli spokojený. Pokud kapelu najdete na internetu a nemůžete se jít podívat na živé vystoupení, zkuste si vyžádat alespoň nějaký kontakt na svatební pár, kterým kapela svatbu již hrála. Kdo jiný, než oni vám popravdě řeknou, jak byli s kapelou spokojení a jak kapela dokázala udržet hosty na parketu.

Repertoár

Je důležité vědět jaký styl hudby na svatby chcete. Ideální svatební kapela by měla být schopná zahrát různé žánre, protože skladba vašich hostů nejste jenom vy, ale také maminky a tatínci, babičky, děti a v neposledním řade kamarádi. Správně zvolená kapela by měla být schopná zahrát všem a dokázat bavit hosty bez rozdílu věku. Kapela musí umět pohotově reagovat na stávající situaci a změnit žánr dle aktuální atmosféry večera, tak aby si přišli na své všichni. Kvalitní kapela má zkušenosti, jak správně ladit celkový repertoár.

Čas vystoupení a harmonogram

Vždy se domluvte na časech, kdy kapela na akci přijde, kolik ji bude trvat příprava, nazvučení a kdy začnou hrát. Domluvte si, jak dlouho kapela bude hrát a také jaké jsou časové okna pro hraní a pauzu. Nechcete kapelu, která více času prosedí u piva, než hraje. Jak máte naplánovaný harmonogram celé svatby? Chcete od kapely jenom podkres po svatební hostině a pak ji vystřídá DJ, nebo bude hlavní tahač zábavy večera?

Vždy proberte s kapelou celkový harmonogram zábavy, řekněte jim svou představu a nechte si, popřípadě poradit. Často se stává, že výborná kapela začne hrát již ve čtyři hodiny odpoledne, protože to tak někdo naplánoval, hosti jsou po jídle, povídají si, do toho proběhne focení v nedaleké květné zahradě a v sále není nikdo krom obsluhy. Večer se všichni nahrnou na parket, chtějí tančit, ale kapela již nemůže, protože má za sebou 5 hodin hraní v poloprázdném sálu s prázdným parketem.

První tanec a doprovod k obřadu

Domluvte se na první tanci s kapelou co nejdříve. Projděte si jejich repertoár a vyberte si svoje oblíbené písně. Kapela vám ráda něco doporučí, nebo se domluvte, jestli by nenacvičila vámi vybranou konkrétní písničku.
Také se poptejte na možnost živého doprovodu svatebního obřadu. Obřad doprovázený například živými houslemi vytvoří diametrálně jiný dojem ve srovnání s reprodukovanou hudbou v pozadí. U obřadu povětšinou není potřebné zapojení aparatury a muzikanti vám vámi zvolené písně odehrají na akustické nástroje.

Dojem z kapely

Kapela by Vám měla být sympatická již od první chvíle. Muzikanti budou součástí vaší svatby celý večer, a tak je důležité, jak budou na Vás i vaše hosty působit. Dbejte na to, aby byly taky patřičně oblečený, aby z nich vyzařovala pozitivní energie. Dojem z kapely si vytvoříte už při prvním telefonickém kontaktu. Vnímejte, jak s vámi komunikují, jestli se vyptávají a s zjišťují vaše představy již od začátku.

Aparatura

V závislosti, v jakém prostoru bude svatební oslava probíhat se informujte, jestli má kapela kvalitní a dostatečně výkonnou aparaturu. Je velký rozdíl ozvučit sál pro 30-40 lidí ve srovnáním se svatbou pro 100 a více hostů. U velkých sálu, nebo venkovních akcí je důležité, aby měla kapela dostatečně výkonnou aparaturu, jinak bude výkon slabší aparatury vybuzený do krajních poloh a zvuk bude zkreslený a nepříjemný na poslech. Dobrá kapela se Vás hned zeptá, jaké budou prostory a kolik tam bude hostů.

Reprodukovaná hudba a další program

Pokud chcete pokračovat do ranních hodin, zjistěte, jestli vám kapela může zajistit i reprodukovanou hudbu. To vám může ušetřit nemalé peníze za DJe. Kapely na svatbách mívají připravené playlisty reprodukované hudby, kterou vyplňují pauzy, nebo ji pouští jako podkres pro svatební hry. Domluvte se, jestli budete mít přístup k mikrofonu pro moderování harmonogramu večera a svatebních her. U reprodukované hudby si můžete playlist domluvit dle vašich přání.

Kdy objednat svatební kapelu?

Svatební sezóna bývá krátká a stejně jako lukrativní svatební prostory i dobrou svatební kapely je potřeba zamluvit co nejdříve. Nenechávejte rezervaci kapely na poslední chvíli, zbydou na vás pak jen ty méně kvalitní, o které nestojíte. Ideálně je domlouvat kapelu alespoň tři měsíce dopředu.

Na závěr

Jedna rada nakonec, šetřit na kapele se nevyplácí. Berete se přece jenom jednou za život (někdo možná dvakrát, nebo třikrát). Špatně zvolená, nebo amatérská kapela za pár tisíc vám může atmosféru svatby úplně zruinovat.
Kapela Ripteto má za sebou již několik let zkušeností s vystupováním na svatbách. Odehráli jsme svatby různých velikostí od malých v malých sálech, po obrovské venkovní akce se sto a více hosty. K tomu dokážeme přizpůsobit také složení kapely a počet muzikantů – viz formace v jakých kapela Ripteto vystupuje. Neváhejte nás nezávazně kontaktovat, rádi vám poradíme a projdeme s Vámi všechny vaše požadavky.